Kiedy montować w nowym domu drzwi zewnętrzne, a kiedy wewnętrzne?
Budowa domu to złożona inwestycja, dla której trzeba szczegółowo zaplanować harmonogram prac i związane z nim etapy instalacji poszczególnych elementów. Jeśli chodzi o stolarkę okienną i drzwi, to mogłoby się wydawać, że powinny być montowane zaraz po zakończeniu prac murarskich, aby jak najszybciej zamknąć dom oraz zabezpieczyć jego wnętrze przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wiele osób mylnie sądzi, że montaż okien i drzwi wejściowych powinien nastąpić zaraz po uzyskaniu stanu surowego budynku. Takie podejście może prowadzić do wielu problemów, a zbyt wczesne osadzenie drzwi zewnętrznych często oznacza niepotrzebny stres, frustrację, a nawet straty finansowe. Zastanawiasz się, kiedy montować drzwi wejściowe do domu? Wbrew pozorom lepiej później niż pochopnie, o czym przekonasz się w naszym poradniku.
Kiedy montować drzwi zewnętrzne w nowym domu?
Przyjęło się powszechnie, że drzwi wejściowe montuje się po wzniesieniu ścian i po zakończeniu krycia dachu. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza w przypadku drzwi wykonanych z drewna lub innych materiałów wrażliwych na wilgoć, które mogą na tym pośpiechu mocno ucierpieć. Są one higroskopijne i mają tendencję do pochłaniania wilgoci z powietrza, co może doprowadzić do odkształcenia się skrzydła. Na etapie budowy domu i wykańczania pomieszczeń, kiedy trwa tynkowanie ścian, wylewanie posadzek czy gipsowanie, wilgotność we wnętrzu jest wysoka. Drewniane drzwi narażone na jej działanie mogą się wypaczyć, a to wpłynie na ich późniejsze prawidłowe funkcjonowanie. Problem nie dotyczy drzwi stalowych oraz aluminiowych, ale one także narażone są na niekorzystne warunki, a przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie prace wykończeniowe są mocno brudzące i generują dużo wilgoci, która negatywnie wpływa na fabrycznie nowe drzwi zewnętrzne. Wgniecenia, zarysowania, zachlapania czy zabrudzenia mogą być nieusuwalne, zaś przyczyny ich powstania trudne do ustalenia w obliczu kilku ekip pracujących przy wykończeniu domu. Nawet owinięcie drzwi folią ochronną czy zabezpieczenie tekturą nie daje gwarancji uniknięcia takich przykrych niespodzianek.
Kiedy montować drzwi wewnętrzne? Kluczowe aspekty w nowym domu
Kiedy montować drzwi wewnętrzne w nowym domu? Najrozsądniej po zakończeniu wszystkich mokrych prac wykończeniowych i po dokładnym osuszeniu wnętrza. Kłopot pojawia się, gdy po przedwczesnym montażu drzwi zostaną na przykład zachlapane klejem do parkietu, ubrudzone farbą lub pojawi się na ich powierzchni szpetna rysa, powstała przy wnoszeniu mebli. Termin ich montażu powinien być zatem przemyślany i wykonany w odpowiednim czasie. Pamiętaj też, że prowizoryczne zabezpieczenie czy oklejanie folią lub gazetami to zły pomysł z kilku powodów. Bez odpowiedniej wentylacji skraplająca się woda wniknie do środka, a folia czy taśma klejąca mogą pozostawić trudne do usunięcia ślady na okleinie.
Na jakim etapie montuje się drzwi wejściowe?
Kiedy montować drzwi zewnętrzne? Jeśli chcesz odizolować budynek od czynników zewnętrznych, to warto rozważyć zastosowanie tymczasowych rozwiązań. Zasłonięcie otworów wejściowych płytą OSB lub zakup niedrogich drzwi budowlanych pozwolą ochronić dom podczas trwających wewnątrz prac wykończeniowych. Po ich zakończeniu, gdy ściany i podłogi będą miały możliwość przeschnąć, a wilgoć swobodnie odparuje, możesz zlecić fachowcom finalny montaż drzwi zewnętrznych. Nieprzestrzeganie odpowiedniej kolejności instalacji może grozić wieloma problemami, m.in. odkształceniem drzwi czy trudnościami w ich płynnym funkcjonowaniu. Mając wiedzę o tym, kiedy montować drzwi wejściowe i świadomość, że pośpiech jest złym doradcą, pamiętaj o tej samej zasadzie odnośnie drzwi oddzielających poszczególne pomieszczenia w domu. Szczególnie w przypadku modeli drewnianych ważne jest, aby były one instalowane w suchym i czystym środowisku.
Kiedy montować drzwi wewnętrzne w nowym domu - praktyczne porady
Kiedy montuje się drzwi wewnętrzne? Ten etap powinien być zaplanowany po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych. Dotyczy to malowania ścian, ale przede wszystkim układania podłóg. Terakota, panele lub deski podłogowe muszą być ułożone do końca, aby wewnętrzne drzwi mogły być prawidłowo wyregulowane. Dzięki temu łatwiejsze będzie precyzyjne dopasowanie skrzydła do poziomu podłogi, a to pozwoli uniknąć późniejszych problemów, np. z oporem czy szuraniem podczas otwierania lub tworzeniem się nierównych szczelin. Montaż skrzydła przy gotowej podłodze gwarantuje estetykę wykończenia, brak nierównych szczelin oraz płynne otwieranie i zamykanie. Instalacja na wcześniejszym etapie to ryzyko uszkodzenia podczas prac wykończeniowych lub konieczności demontażu przez jedną z ekip budowlanych. Pamiętaj też, że drzwi wewnętrzne, szczególnie wykonane z delikatniejszych materiałów, mogą zostać przypadkowo uszkodzone podczas wnoszenia mebli czy sprzętów AGD. Zarysowania powierzchni lub uszkodzenia okleiny będą trudne do naprawy lub zamaskowania.
Drzwi zewnętrzne a wewnętrzne - idealny czas na ich montaż
Kiedy montować drzwi wewnętrzne? W przejściach pomiędzy pomieszczeniami skrzydła montuje się na samym końcu – w chwili, gdy gotowe są już ściany oraz podłogi. Aby jak najbardziej ułatwić ten proces poszczególnym fachowcom, warto wcześniej go zaplanować, czyli zaznaczyć planowany poziom posadzek oraz zawczasu wziąć pod uwagę wymiary ościeżnic i przygotować odpowiednie otwory. Jeśli wahasz się, kiedy montować drzwi wewnątrz domu, zrób to na samym końcu, kiedy większość prac związanych z wyposażaniem pomieszczeń została już zakończona. W obu przypadkach niezbędny jest prawidłowy montaż, zgodnie z zaleceniami producentów. To wymaga precyzji, wiedzy technicznej oraz znajomości produktu, dlatego najlepiej powierzyć go profesjonalnej ekipie monterów. Niewłaściwe osadzenie ościeżnic, a także nieprawidłowa regulacja zawiasów skrzydeł drzwiowych może doprowadzić do problemów z otwieraniem lub zamykaniem, a w konsekwencji do ich uszkodzeń.