Stalprodukt Zamość Sp. z o.o.

Czym różni się dom pasywny od domu energooszczędnego?

Nowoczesne budownictwo jest nastawione na oszczędność energetyczną. Ma to swoje podłoże zarówno w kwestiach ekonomicznych, jak i ekologicznych. Niezależnie do powodu, zależy nam na ograniczeniu wykorzystywania energii cieplnej. By to osiągnąć, konieczna jest modyfikacja elementów konstrukcyjnych w budynku mieszkalnym lub, w przypadku budowania domu od podstaw, ich odpowiednie dobranie. Dom pasywny i energooszczędny to dwa kierunki, które różnią się od siebie, jednak przyświeca im ten sam cel - ograniczenie emisji energii.

Dom energooszczędny - czym się wyróżnia?

Dom energooszczędny to założenie opierające się na jak najlepszej izolacji, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu i nie będzie odprowadzać jej do zewnętrza. Termoizolacja polega na odpowiednim ociepleniu budynku - ścian, podłóg oraz sufitów. Ważną kwestią jest ograniczenie ścian zewnętrznych - im prostsza bryła budynku, tym łatwiej ocieplić dom i utrzymać ogrzewanie we wnętrzu. Istotne jest także, by do domu energooszczędnego wybrać odpowiednie drzwi wejściowe, drzwi wewnętrzne oraz okna. Elementy nie mogą być nieszczelne, a ich współczynnik ciepa powinien być adekwatny do określonych ram wyznaczonych m.in. przez program Czyste Powietrze.

Dom pasywny - cechy charakterystyczne

Dom pasywny jest nie tylko nastawiony na oszczędzanie energii, ale również jej wytwarzanie. Minimalizacja zapotrzebowania energii w domu pasywnym jest znacząca - rocznie wynosi mniej niż 15kWh(m2). Odzyskiwanie energii przez dom pasywny rozwiązuje się m.in. dzięki panelom słonecznym, które instaluje się na dachu budynków mieszkalnych. Najlepiej zainstalować je w miejscu, które jest najbardziej eksponowane na światło słońca. Oprócz tego, istotną funkcje pełni także układ domu. Pomieszczenia, takie jak salon czy kuchnia, w których najczęściej przebywamy, powinny być umiejscowione w przestrzeni największego oświetlenia. W przypadku polskich standardów jest to południe. Efekt pogłębia stosowanie przeszkleń, które wzmagają pozyskiwanie światła słonecznego. Mowa tu o naświetlach, luksferach oraz oknach o dużej powierzchni.

Drzwi do domu pasywnego i energooszczędnego

Zarówno w przypadku domu pasywnego jak i energooszczędnego, istotną kwestią jest dobra termoizolacja. Drzwi oraz bramy garażowe dostępne w naszym katalogu StalProdukt Zamość na 2022 rok spełniają wymogi programu Czyste Powietrze. Ich odpowiednie uszczelnienie oraz materiały produkcyjne pozwalają na termoizolacje mieszkania oraz utrzymywanie właściwej temperatury we wnętrzach przez cały rok. Zależnie od indywidualnych potrzeb, w ofercie znajdziecie drzwi oraz bramy o różnych długościach oraz wariantach kolorystycznych. Szeroka dostępność produktu pozwala na dobranie idealnego rozwiązania do danej stylistyki oraz potrzeb przestrzeni. Więcej informacji znajdziecie w naszym katalogu.

(12 ocen)

2024 Stalprodukt, Polityka prywatności »

Projekt i wykonanie: Net Partners