Jaki kolor drzwi zewnętrznych dobrać do domu? Praktyczne porady
Wybór drzwi zewnętrznych to decyzja o estetycznym i funkcjonalnym znaczeniu. Istotna jest zarówno kolorystyka drzwi, jak również materiał, z którego zostaną wykonane. Zwyczajowo drzwi zewnętrzne zamawia się w taki sposób, by były spójne ze stolarką okienną i elewacją domu, ale nie jest to sztywna reguła. Trzeba też pamiętać o tym, że są elementem wewnętrznej strefy wejścia, czyli holu, wiatrołapu bądź korytarza. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie idealnego odcienia, który podkreśli estetykę budynku, ale jednocześnie będzie spełniał Twoje oczekiwania.
Najmodniejsze kolory drzwi zewnętrznych - jakie są trendy?
Współcześnie wielu projektantów zachęca do indywidualizmu, eksperymentów oraz przełamywania schematów aranżacyjnych. Wejściowe drzwi są doskonałą okazją, aby zademonstrować swój osobisty styl i dodać do bryły budynku odrobiny ekstrawagancji. Możesz wybrać kolory, które odzwierciedlają Twój gust lub podkreślają wyjątkowy projekt domu - jeśli zależy Ci na tym, aby wyróżniał się z otoczenia, to warto rozważyć taki pomysł. W naszym katalogu odnajdziesz podążające za trendami i odważne kolory drzwi wejściowych, na przykład czerwone, zielone lub niebieskie. Nowoczesne budownictwo stawia na minimalizm i proste linie, więc taki mocny akcent kolorystyczny będzie dodawał wyrazistości. Świetnie prezentują się gładkie drzwi jednoskrzydłowe o zgeometryzowanej formie. Pozbawione nadmiaru dekoracji i detali stają się jednym z elementów odpowiadających za nowoczesny wygląd budynku. Zanim zaczniesz wertować katalogi, studiować najmodniejsze kolory drzwi zewnętrznych i wybierzesz wariant dla siebie, pomyśl nad stylem swojego domu. Dysponując projektem z wizualizacją możesz wstępnie ocenić, który z kolorów będzie pasował do elewacji i czy warto decydować się na zmiany względem propozycji projektanta. Gdy zamawiasz drzwi według własnego gustu, to wówczas zasada jest prosta: kontrast lub harmonia.
Dopasować czy kontrastować: czy drzwi w kolorze ściany to dobry pomysł?
Jeżeli drzwi wejściowe mają się wyróżniać na tle budynku, to dobierz model kontrastowy do barw i struktury ścian zewnętrznych. Gdy dom będzie biały, kremowy czy beżowy, wówczas drzwi w ciemniejszych kolorach – czarne, granatowe lub ciemnoszare – stworzą ciekawy efekt wizualny. Na tle jasnych elewacji, wykończonych farbą lub tynkiem cienkowarstwowym, dobrze wyglądają drewnopodobne drzwi o ciemnej tonacji lub gładkie, jednolite, w odcieniach szarości czy brązu. Natomiast gdy elewacja będzie w ciemniejszych barwach, wówczas rozsądniej wybrać kolor drzwi zewnętrznych w podobnym tonie lub z delikatnym kontrastem. Dla obiektu utrzymanego w takiej kolorystyce idealne będą drzwi zewnętrzne koloru antracytowego lub ciemnoniebieskiego. Do budynków zabytkowych lub wykończonych cegłą klinkierową odpowiednie będą drzwi o prostej formie, gładkie lub z delikatnymi przetłoczeniami. Można kierować się starą zasadą, że do białych okien pasują białe skrzydła drzwi, zaś do drewnianych dobiera się wzory w podobnym kolorze drewna. Również kształt, wielkość i rodzaj przeszklenia drzwi może powtarzać elementy okien, na przykład grubości ram bądź układ szprosów. Ale wśród zwolenników odrobiny awangardy architektonicznej popularny jest wybór drzwi wejściowych w innym kolorze i formie niż okna, a nawet w różnych barwach futryny i skrzydła.
Futryny w innym kolorze niż drzwi - kiedy warto na to postawić?
Decydując się na futryny w innym kolorze niż drzwi możesz stworzyć interesujący wizualny kontrast. To nietuzinkowe rozwiązanie dla osób, które pragną, aby ich dom wyróżniał się na tle innych i przyciągał wzrok przechodniów. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby ten kontrast był przemyślany i dobrze skomponowany z resztą elewacji, by nie sprawiać wrażenia przypadkowości. Można to porównać do zabiegów stylistycznych projektantów samochodów, proponujących na przykład drzwi lub klapy bagażników w barwie innej, niż reszta nadwozia. Nie każdemu taki pomysł się spodoba. Istnieje ryzyko, że zbyt duży kontrast będzie przytłaczający lub zaburzy harmonię elewacji, powodując efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli reszta jest utrzymana w jednolitym stylu, kolorowe futryny mogą wprowadzić chaos zamiast oryginalności. Takie rozwiązania sprawdzą się w domach, gdzie elewacja lub okna czy okiennice również mają różne kolory i jest to zabieg zamierzony.
Klasyka czy odważne wybory? Jak wybrać idealny kolor drzwi zewnętrznych?
Obecnie skrzydła drzwiowe możesz wybrać niemal w dowolnym kolorze, dzięki czemu z łatwością dopasują się do Twojego pomysłu. Inny odcień będzie pasował do klasycznego, ceglanego domu, a inny do nowoczesnej, minimalistycznej bryły. Drzwi wejściowe są zwieńczeniem strefy wejścia, a w budynkach o dużej kubaturze umieszcza się je w ryzalicie, ganku otoczonym kolumnami lub podcieniu, co jeszcze bardziej podkreśla ich rolę. Pytanie, które często pojawia się podczas projektowania i wykańczania domu, brzmi: czy drzwi wewnętrzne i zewnętrzne powinny być w tym samym kolorze? Czy istnieją zasady, których warto się trzymać i jaki kolor drzwi wewnętrznych dopasować do wejściowych? Odpowiedzi uniwersalnej nie ma, a wszystko sprowadza się do konkretnej sytuacji i projektu architektonicznego.
Drzwi wewnętrzne a zewnętrzne - czy powinny być w tym samym kolorze?
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne mają różne funkcje, więc spełniają odmienne wymagania pod względem estetyki. Drzwi wejściowe są elementem przyciągającym uwagę z ulicy i wizytówką domu, podczas gdy wewnętrzne mają za zadanie harmonijne wkomponować się w wystrój poszczególnych pomieszczeń. Jeśli masz dylemat, czy wybrać wariant w kolorze ściany pokoju, czy sugerować się barwą drzwi wejściowych, musisz zwizualizować sobie obie opcje. Nawet jeśli zdecydujesz się zamówić zewnętrzne drzwi w odważnym kolorze, np. czerwonym lub granatowym, to w środku lepiej zaprezentują się bardziej stonowane barwy. Drzwi w odcieniach beżu, bieli czy szarości będą pasowały do każdego pomieszczenia i tworzyły neutralne tło dla mebli czy dekoracji. Z drugiej strony rekomendacje oparte na ogólnych zasadach projektowania wnętrz mogą nie pasować do Twojego domu. Jest to ważne wtedy, gdy strefa wejścia jest częścią otwartej części dziennej i drzwi powinny współgrać z jej innymi elementami. Jeśli skrzydło wejściowe będzie w kolorze naturalnego drewna, wewnętrzne mogą być w odcieniu jasnego dębu lub nawet białe. Oba kolory będą harmonijnie ze sobą współgrały, mimo że nie są identyczne.