Garaż jest niezbędnym pomieszczeniem dla każdego użytkownika samochodu. W przypadku domów jednorodzinnych, które nie mają wydzielonej przestrzeni na garaż, korzystnym rozwiązaniem jest budowa garażu wolnostojącego. Jest to dobre rozwiązanie tylko wówczas, gdy działka ma wystarczająco dużą powierzchnię, a budowa garażu nie będzie niezgodna z wymogami prawnymi. Jak zbudować garaż wolnostojący?
Budowa garażu - kwestie formalne
Pierwszym krokiem do stworzenia garażu jest przygotowanie projektu budynku oraz otaczającego go terenu. Projekt można stworzyć samodzielnie, skorzystać z gotowych planów budowy lub zatrudnić architekta. Niezależnie od wyboru, projekt musi uwzględniać wszelkie wymagania i ograniczenia prawne, które wiążą się z budową garażu. Następnie należy uzyskać pozwolenie na budowę w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej, składając wniosek minimum 30 dni przed rozpoczęciem budowy garażu wolnostojącego.
Przygotowanie terenu przed budową garażu
Kiedy chcemy rozpocząć budowę garażu wolnostojącego, plan musi uwzględniać jego rozmieszczenie w terenie. Przed rozpoczęciem budowy wyznaczamy miejsce na garaż i dostosowujemy je pod postawienie fundamentów i ścian. Ważne, by powierzchnia była płaska - jeśli wybrana przez nas przestrzeń jest lekko uniesiona ponad poziomem całej działki, należy ja zniwelować.
Budowa fundamentów i ścian w garażu
Budową garażu zazwyczaj zajmuje się ekipa budowlana. Realizacja projektu zaczyna się od wylania betonowych fundamentów, wystarczająco mocnych, by wytrzymać ciężar garażu. Następnie stawiane są ściany, których materiał jest zależny od preferencji przyszłego użytkownika garażu. Warto wybrać opcje, które będą najbardziej termoizolacyjne. W związku z tym dobrze jest pomyśleć o dodatkowym ociepleniu, który utrzyma odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, niezależnie od pory roku. Same ściany garażu mogą być wykonane np. z betonu, cegieł, drewna, czy bloczków betonowych. Dodatkową ochronę termoizolacyjną zapewnia dach, którego wykonanie jest nie mniej istotne - to on chroni wnętrze przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, nadmierną wilgocią czy szczelnością.
Brama garażowa i okna w nowym garażu
Okna i brama garażowa powinny zapewniać szczelność i wentylację. Bramy garażowe to nasza specjalność - w ofercie StalProdukt Zamość znajdziecie szereg bram segmentowych, które gwarantują wygodę użytkowania pomieszczenia oraz jego odpowiednią ochronę. Jeśli chcesz, by Twój garaż był energooszczędny, polecamy wybór bramy termoizolacyjnej. Walory estetyczne są zależne od konkretnych preferencji klienta - oferujemy panele o wąskich i szerokich przetłoczeniach, a także ich szeroką gamę kolorystyczną, która doskonale wkomponuje się w stylistykę nowego garażu.