Jak wybrać idealne drzwi dwuskrzydłowe do swojego domu?
Nowoczesne projekty domów stawiają na połączenie cech użytkowych i funkcjonalnych z ponadczasowym wzornictwem i nienagannym wyglądem. Dotyczy to w równej mierze wszystkich elementów architektury zewnętrznej, które powinny tworzyć harmonijną całość, a jednymi z bardziej istotnych są drzwi oraz okna. To od nich w dużym stopniu zależy jak wyglądać będzie efekt końcowy, dlatego producenci stolarki otworowej starają się zapewniać szeroki asortyment swoich produktów, który sprosta oczekiwaniom użytkowników oraz pomysłowości architektów. Drzwi zewnętrzne do domu dwuskrzydłowe to interesująca propozycja dla budynków o większej kubaturze, którą warto rozważyć. Atrakcyjność odnosi się również do funkcjonalności, ponieważ przez wejście wyposażone w drzwi dwuskrzydłowe swobodnie można przenieść wszystkie większe przedmioty, które będą wnoszone lub wynoszone z domu.
Rodzaje drzwi dwuskrzydłowych - jakie są dostępne opcje?
Ze względu na rozmiary skrzydeł drzwi metalowe zewnętrzne dwuskrzydłowe można podzielić na symetryczne i niesymetryczne. Tutaj o wyborze jednego z dostępnych rozwiązań decyduje wielkość otworu wejściowego i możliwości montażowe - zgodnie z polską normą szerokość przejścia w świetle ościeżnicy po otwarciu skrzydła głównego drzwi powinna wynosić przynajmniej 90 cm. Najczęściej więc wybierane są stylowe drzwi dwuskrzydłowe zewnętrzne, których skrzydła są niesymetryczne, na przykład kombinacje 90+30 czy też 90+50 centymetrów. Jeżeli jednak wnęka ma około 200 cm i pozwala na montaż większych skrzydeł drzwi, to świetnie sprawdzą się symetryczne drzwi dwuskrzydłowe o podziale 90+90 centymetrów. Przy zamawianiu drzwi pod wymiar bardzo ważne jest dokładne obliczenie szerokości dla skrzydła biernego. Przykładowo, jeśli otwór w murze ma 1400 mm, to szerokość skrzydła biernego należy wyliczyć odejmując od jego wymiaru szerokość otworu montażowego drzwi czynnych oraz szerokość listwy maskującej, umiejscowionej pomiędzy skrzydłem czynnym a biernym. Szerokie wejście jest wygodnym rozwiązaniem dla mieszkańców domu z ograniczoną możliwością swobodnego poruszania się, czyli na przykład osób starszych, poruszających się z asekuracją lub korzystających z wózków inwalidzkich.
Kryteria doboru drzwi dwuskrzydłowych - na co zwrócić uwagę?
Podwójne drzwi są z pewnością praktyczne, ale nie zawsze istnieją przesłanki do tego, by decydować się na ich montaż. Jeżeli projekt ich nie przewiduje, to taka decyzja musi być poprzedzona uważnym rozeznaniem i obliczeniami. Aby zamontować nowoczesne drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe przy wejściu do budynku powinna znajdować się wystarczająca ilość wolnego miejsca. Jeśli ta przestrzeń będzie ograniczona i utrudni bądź uniemożliwi wykonanie koniecznych prac, należy z nich zrezygnować jeszcze na etapie projektowania domu. Drzwi zewnętrzne przeszklone dwuskrzydłowe są dodatkowo wyposażone w szyby, dzięki czemu do wnętrza domu swobodnie dostaje się więcej światła słonecznego, co pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Doświetlony korytarz wejściowy czy też przedpokój zyskuje więcej życia i może być dzięki temu zaaranżowany w ciemnych tonacjach, co przy braku okien oraz pełnych drzwiach byłoby rozwiązaniem dyskusyjnym i mało praktycznym.
Styl i design drzwi dwuskrzydłowych - jak dopasować do wystroju wnętrza
W kwestii designu najlepsi producenci oferują swoim klientom nie tylko bogatą gamę kolorów czy wzorów wykończeń paneli zewnętrznych. Do tego dochodzą jeszcze antaby, naświetla, szyby i aplikacje, także do skrzydeł biernych w różnych konfiguracjach, pozwalające klientom dopasować w detalach wygląd drzwi do własnych oczekiwań. Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe drewniane są znacznie mniej praktyczne i wymagają większej dbałości oraz częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, by utrzymać je w perfekcyjnym stanie, stąd też większość klientów decyduje się na drzwi stalowe. Z pewnością ważnym kryterium jest dobór koloru i wzoru samego skrzydła jak również klamek czy osłon zamków. Jako że znajdują się na froncie domu i są elementem, który zwraca na siebie uwagę przechodniów czy też odwiedzających nas gości, muszą dobrze komponować się z elewacją oraz stolarką okienną. Kwestią indywidualną pozostaje oczywiście wybór barw - kontrastowe lub stonowane, łamiące schematy lub wpasowane w otoczenie. Najpopularniejsze wciąż są wzory drewnopodobne oraz schludny antracyt, ale klienci mają możliwość skonfigurowania drzwi dwuskrzydłowych według własnego gustu, na przykład w żywych kolorach z czarnymi dodatkami.
Materiały i wykończenia drzwi dwuskrzydłowych - które są najtrwalsze i estetyczne?
Wykonane z ocynkowanej blachy stalowej skrzydła drzwi mogą doskonale imitować strukturę drewna, a najlepsi producenci oferują wzory w barwach dębu, orzecha czy mahoniu, wyglądające identycznie jak drewno naturalne. Materiał, który nie koroduje, nie traci koloru oraz nie blaknie, a także jest odporny na zmienne temperatury i opady atmosferyczne jest optymalnym wyborem. Detale uzupełniające wybrane drzwi metalowe zewnętrzne dwuskrzydłowe są najczęściej w kolorze stali inox, ale oryginalnie wyglądającym rozwiązaniem jest również czerń, intrygująco kontrastująca z jasnymi barwami drzwi. Przetłoczenia i listwy, poziome bądź pionowe, są stosowane, by nadać optycznej lekkości masywnym, szerokim skrzydłom, więc również warto zwrócić uwagę na ich zastosowanie.
Montaż i konserwacja drzwi dwuskrzydłowych - jak zadbać o ich długotrwałe użytkowanie?
Podczas montażu drzwi zawsze wymagana jest staranność i milimetrowa precyzja, począwszy od pomiarów aż do momentu finalnych regulacji. To gwarantuje nie tylko prawidłowe funkcjonowanie oraz ciche zamykanie i szczelność drzwi, ale przede wszystkim wydłuża ich żywotność. Okresowe sprawdzanie i smarowanie ruchomych elementów, zgodnie z zaleceniami i instrukcją producenta, sprawi, że będą lekko się poruszać i zamykać. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych monterzy muszą zadbać o prawidłowe spasowanie obu skrzydeł względem siebie. Gdy będą źle wyważone lub nieprawidłowo zamontowane z upływem czasu mogą obwiesić się na zawiasach, zahaczać o podłoże i po prostu źle się prezentować. Od strony technicznej najbardziej istotne jest, by utrzymać równowagę pomiędzy skrzydłami, co pozwoli uniknąć problemów z ich działaniem. Posiadacze drzwi dwuskrzydłowych muszą pamiętać o regularnej konserwacji zawiasów, która zagwarantuje poprawne zamykanie i otwieranie drzwi przez cały okres ich użytkowania.