Jak wybrać drzwi przeszklone do nowoczesnego domu?
Drzwi to nie tylko bariera, broniąca wstępu lub oddzielająca dwa sąsiadujące pomieszczenia. Nie można im jednak odbierać walorów dekoracyjnych, które są niezmiennie ważne - okucia, misterne zdobienia lub kolorowe witraże towarzyszyły drzwiom wejściowym oraz wewnętrznym w zasadzie od początku ich upowszechnienia w znanej nam obecnie formie. To między innymi szerokie wykorzystanie szkła przyczyniło się do tego, że mroczne niegdyś wnętrza, odseparowane dotąd monolitem drzwi, mogły zyskać zupełnie inny charakter dzięki wpuszczeniu odrobiny naturalnego światła. Czy szkło w drzwiach jest wciąż modne i jak drzwi z przeszkleniem wyglądają w nowoczesnej interpretacji designerów wnętrz?
Dlaczego warto wybrać drzwi przeszklone do nowoczesnego domu?
Choć jak wiemy trendy potrafią zmieniać się dość płynnie, przechodząc czasem ze skrajności w skrajność, to jeżeli chodzi o przeszklenie w drzwiach, nie straciło ono na popularności. Inne są oczywiście rodzaje stosowanych szyb, jak również możliwości aranżacji, gdyż wreszcie możliwości techniczne w pełni nadążają za fantazją projektantów. Z użytkowego punktu widzenia drzwi są zawsze granicą dwóch światów - zewnętrznego i wewnętrznego, ciepłego lub zimnego, prywatnego bądź publicznego. Nic więc dziwnego, że często wybierane są pod kątem jak najlepszej izolacji termicznej, dźwiękowej oraz wizualnej, co w efekcie daje pewną przewagę tradycyjnym, pełnym skrzydłom drzwiowym. Niemniej jednak współcześnie produkowane drzwi przeszklone dogoniły je pod względem tych parametrów, a różnice zaczynają być naprawdę coraz mniej zauważalne.
Jakie rodzaje szkła stosuje się w drzwiach przeszklonych?
Nowoczesne drzwi szklane są wykonane doskonale pod względem estetycznym, ale niepomijalną kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Tym bardziej ważne, im większa jest powierzchnia przeszklona poszczególnych modeli. O ile w drzwiach wejściowych pakiety trzyszybowe z dodatkową folią ochronną są wynikiem dbałości producentów o ochronę domu przed intruzami, próbującymi wedrzeć się do środka, o tyle w dziedzinie przeszkleń drzwi wewnętrznych również dokonał się znaczący postęp. Powszechnie stosowane hartowane szkło jest znacznie wytrzymalsze od zwykłej szyby na uszkodzenia mechaniczne, natomiast gdy już dojdzie do jego stłuczenia, wówczas rozlatuje się na tysiące drobnych kawałków o obłych krawędziach. Szyba ze szkła hartowanego powstaje poprzez podgrzanie zwykłego szkła do temperatury ponad 600 stopni Celsjusza, a następnie szybko następujące schłodzenie. W efekcie uzyskany produkt jest znacznie wytrzymalszy na uderzenia i naprężenia, zaś jeśli już ustąpi większej sile, rozbija się w sposób minimalizujący ryzyko poważnych zranień. Szkło bezpieczne warstwowe powstaje przez sklejenie ze sobą dwóch szklanych tafli za pomocą specjalnej folii. Nawet po silnym uderzeniu nie rozpada się na ostre kawałki jak tradycyjna, zwykła szyba i trzyma się całości właśnie dzięki spajającej warstwy folii. To wydatnie zmniejsza ryzyko ran i pokaleczenia się w przypadku rozbicia takiego przeszklenia, co samo w sobie nie jest łatwe.
Jakie są zalety drzwi przeszklonych w kontekście oświetlenia wnętrza?
Nietrudno zauważyć, że wiele współczesnych projektów domów stawia na jak największe przeszklenie ścian, a modne i praktyczne okna o dużej powierzchni lub narożne pozwalają korzystać z naturalnego, dziennego światła bez konieczności doświetlania wnętrz lampami. W tym kontekście drzwi przeszklone są świetnym rozwiązaniem typu „dwa w jednym” - mogą oddzielać pomieszczenia, które naturalnie powinny pozostawać zamknięte, jak łazienka, pralnia czy przedpokój, a jednocześnie umożliwiać dziennej poświacie nieograniczony niczym przepływ pomiędzy nimi. To wpływa również na komfort poruszania się o domu i zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza, jeśli mieszkają w nim dzieci. Szkło całkowicie przezierne zapewnia największą przenikalność światła, natomiast gdy zależy nam na większej prywatności lub chcemy ograniczyć przenikalność świetlną szklanych elementów drzwi, lepiej wybrać szklenie ze szkła częściowo przeziernego, na przykład piaskowanego. Można też stosować znane od lat rozwiązanie wykorzystujące lustro weneckie, pamiętając, że tutaj przezierność zmienia się w zależności od stopnia oświetlenia wnętrza. Jest to polecane zwłaszcza przy drzwiach wejściowych, gdyż odbija światło, gdy na zewnątrz budynku jest jaśniej niż w jego wnętrzu i nie pozwala zajrzeć do środka za dnia.
Jakie funkcje bezpieczeństwa są kluczowe przy wyborze drzwi przeszklonych?
Najlepsi producenci drzwi nigdy nie stawiają na szali bezpieczeństwa swoich klientów i oszczędności płynących z redukcji kosztów czy stosowania materiałów bez atestu. To samo tyczy się tego, jakie szkło jest stosowane w drzwiach. Jeśli więc podobają nam się drzwi szklane typu loftowego, gdzie cała konstrukcja opiera się na umieszczeniu jednej, ogromnej tafli szkła w ramowej konstrukcji, nie można mieć wątpliwości, że całość została gruntowne przebadana i przeanalizowana pod kątem użytkowania oraz bezpieczeństwa. Podobnie rzecz wygląda chociażby w przypadku kabin prysznicowych czy też luster, będących jednocześnie elementami drzwi suwanych zabudowanej szafy. Wytrzymałość na uderzenia, naprężenia czy zmienne temperatury jest w przypadku przeszkleń w drzwiach najważniejsza i rygorystycznie traktowana. Szkło hartowane czy też laminowane pozwala osiągnąć trwałość niemalże równą drzwiom pełnym.
Jak integrować drzwi przeszklone z innymi elementami architektonicznymi?
Duże okna i witryny bez otwieranych skrzydeł, rezygnacja z ciężkich zasłon, finezyjne i dekoratorskie lustra oraz wydajne, intensywne oświetlenie LED - te elementy należą do kanonu współczesnych inspiracji jeśli chodzi o urządzanie przestrzeni do życia i wypoczynku. Wspaniałe w tym wszystkim odnajdują się drzwi z przeszkleniem, w których zastosowano subtelne szyby, pozytywnie wpływające na jeszcze lepsze odczucie przestrzeni i swobody w mieszkaniu. Jakie przeszklenie do drzwi wybrać? Jest to zasadne pytanie jeśli chcemy odmienić aranżację wnętrza, dodać mu lekkości i wizualnie powiększyć - im więcej dziennego światła wpada do środka, tym przytulniejsze i przestronniejsze będzie pomieszczenie. Zupełnie zmienia się percepcja takich miejsc, jak korytarz czy przedpokój, gdzie zazwyczaj brakuje okien. Zewnętrzne drzwi z przeszkleniem lub dwuskrzydłowe z naświetlami potrafią czynić cuda jeśli chodzi o optyczną transformację mrocznego przedsionka. Podobnie rzecz wygląda jeśli chodzi o drzwi oddzielające poszczególne pokoje w domu - tutaj można postawić na drzwi z niedużymi wstawkami szklanymi, wykonanymi z mlecznego, matowego szkła, które z jednej strony zapewniają intymność, a z drugiej umożliwiają słonecznym promieniom przedostanie się na niedoświetlony korytarz.