Styl rustykalny utrzymuje się na topie od wielu lat. Chociaż kojarzy się głównie z wiejskimi domami i siedliskami na urlop, ten rodzaj urządzenia znajduje również wielu zwolenników w miastach. Rustyka jest wprowadzana do wnętrz z miłości do przyrody i życia blisko natury. Zmęczeni postępem technologicznym i kolejnymi cywilizacyjnymi zdobyczami świata, skłaniamy się ku prostocie, oferowanej przez styl rustykalny.
Styl rustykalny w pigułce
Jak wygląda styl rustykalny? To drewno, cegła, naręcza ziół i warkocze czosnku wiszące w kuchni. Jednym słowem, sielskie klimaty. Styl rustykalny tworzy przytulne wnętrza, ocieplane charakterystycznymi elementami wystroju. być przyjemnie i swojsko. Wykończenie wnętrza w stylu rustykalnym często uwzględnia drewniane belki stropowe oraz drewniane drzwi, a także ceglany kominek lub fragment ściany z cegły czy kamieni. W tego rodzaju wnętrzu pożądane są kolory ziemi, czyli beże, écru i brązy, wszystkie przełamane zielenią roślin, naturalnym drewnem i zgaszoną czerwienią cegły.
Jakie meble w stylu rustykalnym?
Styl rustykalny cechuje prostota. Meble powinny być funkcjonalne, proste i wykonane z naturalnych materiałów, na przykład drewna. Drewno w stylu rustykalnym najlepiej prezentuje się w swojej naturalnej odsłonie, czyli ze słojami i sękami. Bez lakieru. Tu duże pole do popisu mają miłośnicy starych starych mebli: ludowych skrzyń, ciężkich kredensów i ław. Wystarczy odwiedzić kilka pchlich targów i targów staroci, a na pewno nie wyjdziemy z pustymi rękami.
Jakie dodatki do wnętrza rustykalnego?
Dodatki do wnętrza rustykalnego również powinny być utrzymane w naturalnych projektach. Można manewrować koszami do przechowywania z wikliny, trawy morskiej lub rattanu. Pokój można uzupełnić o kosze do przechowywania z wikliny, trawy morskiej, rattanu. Rustyka doskonale współgra z makramami i drewnianymi ozdobami. Roślinny warto posadzić w glinianych donicach, a zestaw naczyń uzupełnić o ceramikę i ozdoby z mosiądzu. Mówiąc w skrócie, styl rustykalny uwzględnia przedmioty z duszą. Ciepła wnętrzu rustykalnemu dodadzą dywany i dywaniki z plecionki, tkane dywany. Wybierając tkaninę postawmy oczywiście na te naturalne. Z lnu, wełny, bawełny. Na stołach obrusy lub haftowane serwety, koronki w oknach zazdrostki i zasłonki z naturalnych materiałów, chociażby udekorowany ludowymi haftami.
Jakie drzwi do domu w stylu rustykalnym?
Diabeł tkwi w szczegółach. Nic tak nie psuje klimatu wnętrza rustykalnego, jak źle dobrane drzwi. Rustykalny klimat opiera się na naturalnych materiałach, a w tym - na drewnie. Jednak nie oznacza to, że drzwi muszą być wykonane z drewna, by były dobrze komponujące się z rustyką. Równie korzystną opcją jest zakup drzwi stalowych z okleiną imitującą drewno. Do wnętrz rustykalnych najlepiej wybrać skrzydła bez żłobień i dodatkowych elementów dekoracyjnych.