Nazwa stylu loftowego pochodzi od wnętrz urządzanych w poprzemysłowych budynkach, które niegdyś stanowiły punkty w halach i fabrykach. Obecnie to jeden z modniejszych trendów aranżacyjnych, nie tylko w loftach. To doskonały wybór na eleganckie i nowoczesne urządzenie domu, apartamentu, a nawet mieszkania. Styl loftowy, nazywany też industrialnym, charakteryzuje się minimalizmem i surową formą. Wnętrza sprawiają wrażenie niewykończonych - widać w nich rury, instalacje hydrauliczne czy wiszące belki. W tym stylu pożądana jest odkryta cegła czy beton na podłodze lub ścianach. Specyficznego klimatu nadaje też przestrzeń, dużo przestrzeni – mieszkanie w stylu loftowym musi być jasne i przestronne, stąd w tego typu wnętrzach jest mało ścian działowych, pomieszczenia są otwarte, ewentualnie oddzielone przeszkleniami. Większość pofabrycznych budynków cechują wysokie sufity i duże okna (urządzając je trzeba zapomnieć o frankach czy zasłon) - z tego względu osiągnięcie podobnego efektu we wnętrzach klasycznego budownictwa jest większym wyzwaniem.
Meble do wnętrza w stylu loftowym
We wnętrzach loftowych podstawowym budulcem jest metal i drewno. Meble mają być surowe, siermiężne, funkcjonalne i proste. Często nawiązują do klasyki wzornictwa. W tych wnętrzach dobrze prezentują się oryginalne meble wyszperane na pchlich targach oraz stare rzeczy, również z PRL-u. Oglądając przestrzenie urządzone w tym stylu w oczy rzucając się stoły, stoliki z surowego drewna i metalu lub szkła połączonego z naturalnymi materiałami. Ważne, żeby nie było ich dużo - wnętrze nie może być przeładowane.
Dodatki we wnętrzach loftowych
Wnętrza loftowe dobrze uzupełnić o lampy w stylu industrialnym – reflektor na metalowych lub drewnianych stojakach, czy oświetlenie fabryczne lub garażowe. To doskonały sposób na pogłębienie loftowego charakteru pomieszczenia. Lampy mogą być również metalowe, bez kloszy – same żarówki, z wiszącymi kablami będą wyglądać doskonale i wystarczająco industrialne. Do tego stylu pasują też metalowe kosze, koszyki, pełniące np. funkcje stołu i schowka. Wrażenie dużej przestrzeni potęguje ustawianie dużych luster, lub zawieszanie ich na ścianach. W przestrzeniach loftowych lustra odgrywają dużą rolę, powiększają je optycznie i odbijają światło, sprawiając, że przestrzeń wydaje się większa.
Kolory drzwi w stylu loftowym
Kolory, które doskonale współgrają z takim stylem to wszystkie odcienie bieli, szarości, czerni. Ma być surowo, siermiężnie. Jeśli chcemy dodać żywszy kolor to zróbmy to w dodatkach - w innym kolorze mogą być na przykład poduchy położone na kanapie. Równie ważnym elementem wystroju wnętrza są drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Mogą być duże, drewniane albo surowe, metalowe pełne lub z przeszkleniami. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzą się drzwi stalowe w odcieniach szarości, dostępne w katalogu StalProdukt Zamość.