Jak dbać o drzwi przeszklone? Praktyczne wskazówki
Czyszczenie drzwi przeszklonych zewnętrznych powinno być wykonywane regularnie, aby utrzymać ich estetykę i funkcjonalność. Nie tylko poprawia wygląd, ale także przedłuża żywotność drzwi wejściowych i zapewnia ich sprawne działanie przez długie lata. Zarówno drzwi stalowe, jak i aluminiowe, mogą być narażone na różne zanieczyszczenia środowiskowe, osadzający się kurz z ulic czy pył przemysłowy. Jak dbać o drzwi zewnętrzne przeszklone i jakich preparatów należy używać? Zapraszamy do naszego poradnika.
Jak często należy czyścić drzwi przeszklone zewnętrzne?
Systematyczne mycie oraz stosowanie odpowiednich środków ochronnych odwdzięczy się z nawiązką. Pielęgnacja i czyszczenie drzwi przeszklonych to czynność, która zajmuje dosłownie kilka chwil, a jest bardzo ważna dla skrzydła wejściowego. Ogólne czyszczenie drzwi możesz przeprowadzać każdorazowo co miesiąc lub dwa, szczególnie w lokalizacjach, gdzie występuje znaczna ilość zanieczyszczeń w powietrzu - na przykład blisko ruchliwej drogi lub w mieście. Dokładniejsze czyszczenie szyb i ram można wykonywać sezonowo, czyli co 3-4 miesiące. Jest to zalecane zwłaszcza po okresach intensywnych opadów deszczu, śniegu lub po silnych wiatrach i pomoże zapobiec osadzaniu się brudu, który może być trudniejszy do usunięcia po dłuższym czasie. W trakcie czyszczenia zawsze zwracaj szczególną uwagę na narożniki i uszczelki, które mogą gromadzić brud.
Jak chronić przeszklone drzwi przed zarysowaniami i uszkodzeniami?
Drzwi wejściowe z przeszkleniem coraz częściej oferują opcje zastosowania szkła laminowanego lub hartowanego w celu zwiększenia ochrony przed uszkodzeniami. Niestety większość z nich, na przykład głębokie zarysowania lub nieusuwalne smugi, powstaje przypadkowo lub wskutek zbyt intensywnego potraktowania środkami czyszczącymi. Używanie miękkich ściereczek z mikrofibry i łagodnych środków czyszczących, jak wspomniane wcześniej płyny do szyb bez amoniaku, zapobiegnie powstawaniu takich mikrouszkodzeń, które z czasem mogą pogorszyć wygląd całego przeszklenia. Naklejenie specjalnej folii ochronnej na szybę to jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie szkła przed zarysowaniami i pęknięciami. Folie te są przezroczyste, więc nie wpływają na estetykę drzwi, a dodatkowo mogą wzmacniać szkło i chronić je przed rozbiciem. Jeśli chcesz dodatkowo chronić całe drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi, zadbaj o to, by w ich okolicy nie znajdowały się żadne ostre przedmioty. Raptowne otworzenie się skrzydła drzwi, spowodowane na przykład podmuchem wiatru, może doprowadzić do ich spotkania się z rantem ściany, więc warto również pomyśleć o zastosowaniu ograniczników otwarcia.
Czy warto stosować impregnaty do drzwi przeszklonych?
Konserwacja drzwi przeszklonych, która przynosi długotrwały efekt czystości, jest łatwiejsza z wykorzystaniem preparatów impregnujące szklane powierzchnie. Są to specjalistyczne środki, które tworzą ochronną powłokę na powierzchni szkła, zwiększając odporność na zabrudzenia oraz wpływ czynników atmosferycznych. Niektóre produkty są dostępne w formie sprayu, inne wymagają nakładania za pomocą ściereczki lub pędzla, jednak ich aplikacja jest w zasadzie niekłopotliwa i możesz ją przeprowadzić samemu. Działanie impregnatów polega na stworzeniu niewidocznej powłoki odpychającej wodę (impregnaty hydrofobowe) i tłuste zabrudzenia (impregnaty oleofobowe). Powstająca w ten sposób warstwa jest przezroczysta, ale utrudnia osadzanie się kurzu, brudu oraz zanieczyszczeń atmosferycznych, co sprawia, że przeszklenie w drzwiach pozostaje czyste przez dłuższy czas. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie impregnatów opartych na nanotechnologii, które wykorzystują mikrocząsteczki w swoim działaniu. Dobrej jakości środki impregnujące w żaden sposób nie wpływają na przejrzystość ani kolor szkła. Choć nie zapobiegają głębokim uszkodzeniom mechanicznym, to mogą zmniejszyć ryzyko powstawania drobnych zarysowań i otarć, stąd też są bardzo dobrym uzupełnieniem w regularnej pielęgnacji przeszklonych drzwi zewnętrznych.
Jakie są najlepsze sposoby na konserwację ram drzwi przeszklonych?
Podczas czyszczenia przeszklenia w drzwiach nie można zapominać o ramce ozdobnej, która najczęściej jest wykonana ze stali inox. Jest to materiał odporny na korozję i uszkodzenia, ale także wymaga regularnej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości. W celu usunięcia plam czy odcisków palców, wystarczy zastosować łagodne środki czyszczące w postaci roztworu wody z mydłem lub użyć pasty z sody oczyszczonej i wody. Bezwzględnie unikaj agresywnych chemikaliów, takich jak wybielacze czy kwasy, które mogą uszkodzić powierzchnię stali nierdzewnej w nieodwracalnym stopniu. Po czyszczeniu można zastosować specjalny olej do stali inox lub nanoimpregnat, które będą ograniczać powstawanie odcisków palców i smug. Stal nierdzewna jest podatna na tego typu zabrudzenia, co może być dosyć uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Olej usuwa matowe plamy i przywraca naturalny połysk powierzchni stali. Tworzy również cienką powłokę ochronną, która redukuje przyczepność zabrudzeń i ułatwia późniejsze czyszczenie. Regularne stosowanie może również zmniejszyć ryzyko drobnych zarysowań na powierzchni ramki ozdobnej ze stali inox, choć nie jest to jego główna funkcja. Do nakładania oleju wykorzystaj miękką ściereczkę, by dobrze rozprowadzić go na całej powierzchni ramki i nadać jej równomierny połysk. Wykonuj ruchy zgodne z kierunkiem linii polerowania i nie używaj zbyt dużej ilości oleju – wystarczy cienka, ale prawidłowo zaaplikowana warstwa ochronna..