Drzwi wewnętrzne - jak dopasować je do stylu Twojego domu?
Moda i trendy mają to do siebie, że są zjawiskami czasowymi i nietrwałymi, a także cyklicznie powtarzają się w czasie. Wystarczy rzucić okiem na zdjęcia z lat młodości - ubiory i stroje, fryzury i makijaże mogą dziś wywoływać w nas nostalgiczne rozbawienie. Podobnie rzecz wygląda z rzeczami codziennego użytku czy też z wystrojem wnętrz - meblościanki, luksfery czy boazeria to już relikty przeszłości. Czasem niewielki krok dzieli od uznania czegoś za przestarzałe i niemodne od ponownego uczynienia go stylem vintage czy retro. Jak zatem wyglądają aktualne trendy jeśli chodzi o projekty wnętrz i jak w pomysłach architektów odnajdują się współcześnie oferowane drzwi wewnętrzne?
Czy drzwi wewnętrzne powinny być w tym samym stylu co wejściowe?
Modny obecnie minimalizm i oszczędne formy wyrazu, styl skandynawski lub boho oraz podporządkowanie wszystkiego funkcjonalności to tendencja, która przeważa w większości propozycji od projektantów wnętrz. Z drugiej jednak strony poczucie estetyki i postrzeganie kombinacji kolorystycznych jest bardzo subiektywną kwestią. To oznacza, że wybór i dopasowanie drzwi wewnętrznych do frontowych drzwi wejściowych może być indywidualną decyzją gospodarzy domu. Niektórzy będą preferować pełną spójność, podczas gdy inni mogą wybierać drzwi o różnych stylach lub w kontrastujących barwach, które odzwierciedlają ich osobiste upodobania. Ważniejszą sprawą wydaje się dostosowanie drzwi wewnętrznych do całej reszty wyposażenia domu bądź mieszkania. Tak więc lepiej skomponować je z meblami, kolorami ścian czy wzorem podłogi, niż sugerować się tylko wyglądem drzwi wejściowych. Harmonijny wygląd elementów, które są obok siebie będzie miał tu o wiele ważniejsze znaczenie, niż inne drzwi zewnętrzne oddzielone od mieszkania korytarzem wejściowym bądź przedpokojem.
Jakie kolory drzwi wewnętrznych są obecnie modne?
Wgląd w katalogi producentów i oferty dystrybutorów podpowiada, że najchętniej wybierane są pastelowe i stonowane barwy. Biel, szarości, antracyty - to klasyczne i ponadczasowe rozwiązania. Ale co odważniejsi, lubujący się w kontrastach lub przełamywaniu schematów kolorystycznych i podkreślający swój prywatny gust mogą pokusić się o skrzydła drzwi wewnętrznych w niecodziennych tonacjach, takich jak niebieski, zieleń, bordo czy różowy. Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych? Niech wewnętrzny głos będzie najlepszą inspiracją. Drzwi w odcieniach naturalnego drewna to po prostu evergreen i nigdy nie wychodzą z mody. Są one ciepłe, przytulne i dodają wnętrzom naturalnego uroku, nie wzbudzając żadnych kontrowersji stylistycznych. Współcześnie popularne są zarówno jasne, jak i ciemne odcienie, z wyrazistymi słojami drewna i surową strukturą, które pasują do różnych stylów aranżacji, tworząc mocny akcent dekoracyjny we wnętrzach. Komponują się z domem czy też mieszkaniem o klasycznym, skandynawskim lub vintage'owym charakterze, będąc ważnym elementem całego projektu.
Czy wybór materiału drzwi ma znaczenie dla ogólnego stylu wnętrza?
Oprócz cech konstrukcyjnych, takich jak sztywność, trwałość, zdolność do tłumienia dźwięków czy też funkcjonalność, materiał drzwi wewnętrznych ma swój niepomijalny walor dekoracyjny. Jak dopasować drzwi wewnętrzne do poszczególnych pomieszczeń? Odpowiedzią może być na przykład mieszkanie urządzone w stylu loftowym, gdzie drzwi stalowe bądź przeszklone ze szprosami wyglądają rewelacyjnie i wpisują się w industrialną stylistykę, Czy takie same pomysły sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w tradycyjnym bądź rustykalnym stylu? W tych aranżacjach znacznie lepiej prezentować się będą drzwi fornirowane, które są podobne do drzwi drewnianych, ale wykonane z cienkiej warstwy naturalnego drewna na płycie wiórowej lub MDF, z teksturą drewna i w naturalnych barwach. Ale te modele do stylu glamour i nowoczesnych, ascetycznych koncepcji pasować już nie będą, warto zatem rozpatrywać to kompleksowo, dokonując przemyślanego wyboru zgodnie z wizją całego wnętrza. W końcu skrzydła drzwiowe to duże i wyraźnie widoczne elementy mieszkania, które zastąpić lub wymienić nie jest tak łatwo, jak obraz czy lustro na ścianie. Oczywiście wybór materiału ma swe znaczenie praktyczne, lecz wygląd frontów drzwi jest kwestią otwartą, bo tu wracamy do zagadnień związanych z kolorystyką i wzorami - o ile trudno uznać, by drzwi z MDF mogły imitować stalowe, to w drugą stronę efekt jest możliwy do uzyskania poprzez wybór drewnopodobnego wykończenia. Ale czy warto montować w mieszkaniach skrzydła stalowe do wszystkich pomieszczeń? Można uznać to za celowe, gdy przekładamy styl nad funkcjonalność i pragniemy nadać wnętrzu surowego, industrialnego stylu, podkreślonego innymi elementami , jak loftowe lustra, meble czy odsłonięte elementy konstrukcyjne, na przykład belki sufitowe. W innych przypadkach lepiej pozostać przy sprawdzonych płytach MDF lub HDF.
Jakie są zalety drzwi wewnętrznych z elementami szklanymi w kontekście stylu domu?
Drzwi szklane są trafnym wyborem do wnętrz, w których chcemy wprowadzić więcej światła i optycznie powiększyć przestrzeń, a przy tym doskonale sprawdzają się w stylu nowoczesnym lub glamour. Oczywiście wielkość samego przeszklenia jest bardzo ważna i „robi robotę” - od niewielkich okienek, poprzez duże szklane wstawki aż po drzwi, które wyglądają jak wielka tafla lodu w stalowym obramowaniu. Zapewniają one lepszą przepuszczalność naturalnego światła oraz wrażenie przestrzeni i mogą zupełnie odmienić charakter mieszkania. Jeśli na przykład korytarz dzielący pokoje albo przestrzeń nad schodami w domu nie mają żadnych okien, to wówczas wnętrze wydaje się mroczne i wymaga oświetlania nawet w ciągu dnia. Zamknięte drzwi do wszystkich pokojów blokują dostęp dziennego światła wpadającego przez okna, więc we wnętrzu jest zwyczajnie ciemno. Szklane panele nadają drzwiom wewnętrznym wizualną lekkość i delikatność, co sprawia, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej otwarte - ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku korytarzy czy przedpokojów. Dodatkowo zyskujemy jeszcze jedno pole do popisu dla naszej fantazji i wyobraźni twórczej, jako że przeszklenia mogą być ozdobione rozmaitymi wzorami, teksturami i zdobieniami, co pozwala na indywidualne dopasowanie ich do różnych stylów aranżacji wnętrz - jest to mały detal, który ucieszy oko największych estetów.