Drzwi do małych przestrzeni - jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?
Spotykane czasem problemy związane z wyborem oraz montażem drzwi do pomieszczeń, gdzie jest ograniczona przestrzeń, wymagają pewnych kompromisów. Otwieranie lewe lub prawe, a może węższe skrzydło lub uchylane w drugą stronę, na zewnątrz? Nie wszystkie te rozwiązania przynoszą dobre rezultaty, bywa też, że są źródłem rozczarowań, dlatego warto pomyśleć nad zupełnie innym systemem, czyli spojrzeć przychylnym okiem w stronę drzwi przesuwnych lub łamanych. Dzięki temu można nie tylko optymalnie wykorzystać przestrzeń, ale też wybrać wariant, który oprócz swojej użytecznej roli będzie miał również walory dekoracyjne. Jakie są zalety drzwi przesuwnych i jak trafnie dobrać drzwi do małych pomieszczeń?
Jakie rodzaje drzwi najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach?
Wygoda, którą mają zapewniać drzwi i wejścia do poszczególnych pomieszczeń to między innymi optymalna szerokość, a 60cm uznawane jest za minimum, które pozwoli komfortowo i bezproblemowo korzystać z drzwi, przy czym znacznie wygodniejsze są oczywiście standardowe wymiary, z szerokością 80cm. Dlatego też nie warto rozważać modyfikacji, mającej na celu zastosowanie węższego skrzydła otwieranego tradycyjnie.
Drzwi przesuwne dają nam znacznie więcej możliwości, niż zainstalowanie w otworze drzwiowym tradycyjnych drzwi rozwieranych, a przy tym współcześnie produkowane modele oferują estetykę i funkcjonalność na najwyższym poziomie.
Jeszcze inną alternatywą są drzwi łamane wewnętrznie czy też składane, gdzie skrzydło jest symetrycznie podzielone na połówki, które są połączone są ze sobą schludnie ukrytymi zawiasami, choć spotyka się również warianty asymetryczne, wykorzystujące identyczną zasadę działania.
Czy drzwi przesuwne są najlepszym rozwiązaniem do małych przestrzeni?
Biorąc pod uwagę zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne, rozwiązania przesuwne to najlepsze drzwi do małych pomieszczeń, o ile tylko istnieją techniczne możliwości ich zamontowania. Skrzydło i elementy odpowiedzialne za jego ruch na boki muszą się zmieścić wzdłuż krawędzi ścian, w zależności od systemu - przy suficie bądź na ścianie nad otworem wejściowym. Na szczęście można dobierać prowadnice i wózki tak, by całość funkcjonowała lekko i sprawnie, nie powodując kolizji z żadnymi elementami po drodze.
Jeśli potrzebujemy zgrabnych drzwi do małych pomieszczeń typu garderoba, spiżarnia czy schowek, to lekkie skrzydła zawieszone na prowadnicach nie tylko świetnie wyglądają, ale są niezwykle praktyczne, nie zabierając przestrzeni ani od strony wewnętrznej, ani zewnętrznej. Łatwość przesuwu i możliwość przepchnięcia skrzydła drzwi ramieniem czy łokciem będzie przydatna, gdy na przykład mamy zajęte ręce.
Jakie techniki montażu drzwi pomagają zaoszczędzić miejsce?
Drzwi przesuwne dzielą się na kasetowe oraz naścienne. Kasetowe są montowane w taki sposób, by skrzydło podczas otwierania chowało się do wnętrza ściany, co pozwala stosować drzwiczki po obu stronach ościeżnicy. Nie zabierają również miejsca na zewnątrz, stąd też swobodne ustawianie mebli wzdłuż ścian w pobliżu drzwi jest w tym wypadku jak najbardziej możliwe.
Drzwi zawieszone na prowadnicy są łatwiejsze w montażu, przy odrobinie wiedzy technicznej i chęciach można to zrobić bez pomocy fachowców. Istotnym ograniczeniem może być tutaj ściana, a dokładniej nadproże, które musi być na tyle solidne, by bez trudu utrzymać ciężar przesuwającego się po prowadnicy skrzydła drzwiowego.
Niestandardowe drzwi stalowe to między innymi rozwiązania pod wymiar, które znajdą zastosowanie przy sprawiających kłopot otworach montażowych. Jeśli nie ma możliwości ich adaptacji bądź powiększenia, wówczas szerokość oraz wysokość skrzydła drzwi dostępnego od ręki stwarza duże ograniczenia. Często nie ma technicznych możliwości wykucia większego otworu wejściowego, zwłaszcza w starych budynkach lub obiektach gospodarczych. Drzwi do takich pomieszczeń, jak strychy, schowki, komórki, piwnice czy pomieszczenia magazynowe często wymagają indywidualnego podejścia i zwymiarowania. Wówczas dobrze jest zasięgnąć porady fachowców i zamówić drzwi techniczne wykonane pod konkretną potrzebę, które dopasują się bez konieczności prowadzenia prac dodatkowych. W ofercie renomowanych firm, takich jak Stalprodukt-Zamość, można znaleźć drzwi wykonywane pod wymiar dla takich właśnie specyficznych zastosowań.
Jak dobrać styl i kolor drzwi, aby optycznie powiększyć przestrzeń?
Iluzja większej przestrzeni jest domeną jasnych barw, więc skrzydło drzwi przesuwnych w kolorze bieli, beżu czy w jasnych szarościach będzie optycznie powiększało ciasne pomieszczenie. Ten zabieg stylistyczny można powtórzyć do wszystkich drzwi zamontowanych w całym domu bądź mieszkaniu, co stworzy schludną i spójną całość. Biel drzwi przesuwnych doskonale współgra z wnętrzami urządzonymi w minimalistycznym, skandynawskim stylu, gdzie każdy element wnętrza ma nadrzędną funkcję użyteczną i gdzie unika się nadmiernego zdobnictwa.
Interesująco prezentują się drzwi z przeszkleniem, przy czym mogą to być zarówno subtelne wstawki szklane, jak też całe skrzydła wykonane ze szkła, co jest odważnym zabiegiem designerskim. Bez wątpienia tworzą one unikalny klimat wnętrza, pozwalając swobodnie przenikać dziennemu światłu, a to sprzyja odczuciu przestrzeni i dodaje przytulnego charakteru każdemu pomieszczeniu.
Jakie są innowacyjne rozwiązania w drzwiach do małych przestrzeni?
Systemy przesuwne bezościeżnicowe to jedno z ciekawszych rozwiązań, stosowanych przy nowoczesnych projektach wnętrz. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku murów czy też ścian działowych o grubości przynajmniej 10 cm, ale można je stosować także przy montażu w ścianach konstruowanych z płyt kartonowo-gipsowych, a więc na przykład podczas przebudowy bądź remontu pomieszczeń połączonego ze zmianą ich układu. Takie skrzydło chowające się w ścianie to maksymalna oszczędność miejsca i niedościgniona praktyczność.
Przy wyborze drzwi przesuwnych warto sprawdzić, czy wybrany system posiada tzw. samodomykacz, który sprawia, że podczas przesuwu skrzydło drzwi będzie zwalniać na końcu swojego toru ruchu, zamykając się tym samym w sposób cichy oraz płynny. Przypomina to w działaniu znane chociażby z mebli rozwiązania soft close, czyli cichego domyku szuflad bądź frontów szafek.