Drzwi z dnia na dzień mogą przestać prawidłowo funkcjonować. Najczęstszą przyczyną powodującą utrudnienia w otwieraniu i zamykaniu jest obluzowanie elementów konstrukcyjnych. Zdarza się, że zmiany w strukturze powodują także drobne uszkodzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny niedomykania się drzwi zewnętrznych i wewnętrznych?
Zawiasy w drzwiach
W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy skrzydło drzwi jest odpowiednio zawieszone na zawiasach. Zawiasy mogą się obniżyć lub wykręcić z ościeżnicy, co powoduje nagłe niedopasowanie skrzydła do framugi. Jeśli tak się stało, zawiasy można w prosty sposób wyregulować i tym samym poprawić ich dopasowanie do framugi drzwiowej. Kolejną przyczyną niedomykania się drzwi jest brak regularnej konserwacji zawiasów - nieuwaga może prowadzić do osłabienia siły nośnej zawiasów i destabilizacji. Jeśli drzwi są nowe, defekt może wynikać również z niewłaściwego montażu - z tego względu zaleca się korzystanie z usług sprawdzonych producentów, których oferta załącza transport z montażem.
Klamka oraz wkładka w drzwiach
Drzwi zewnętrzne mogą nie domykać się również przez uszkodzony mechanizm klamki oraz wkładki. Wystarczy, że sprężyna umieszczona we wkładce wypadnie, a drzwi będą mimowolnie się otwierać. W takich przypadkach należy wymienić poszczególne elementy mechanizmu lub zainwestować w nowe okucie.
Zdeformowana framuga w drzwiach
Kolejny problem może stanowić framuga. Na przestrzeni lat ościeżnica w drzwiach zewnętrznych ulega deformacji, a skrzydło drzwi nie przylega tak jak wcześniej. Powoduje to szereg problemów, również z nieszczelnością. Wymiana framugi to najbardziej kosztowna inwestycja, dlatego warto regularnie sprawdzać stan posiadanych przez nas futryn i w miarę możliwości poprawiać ich stan na bieżąco. Jeśli powyższe powody nie odnoszą się do problemu z Twoimi drzwiami, skontaktuj się z profesjonalistami. W Stalprodukt Zamość pomagamy serwisować drzwi zakupione w naszym sklepie oraz dobieramy najlepszą ofertą do potrzeb naszych klientów.